laptop w pościeli

Czy popełniasz te trzy błędy podczas użytkowania laptopa?

uszkodzenia laptopaKorzystając z laptopa starasz się przestrzegać załączonej instrukcji, aby uniknąć awarii komputera. Bardzo dobrze. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków na naprawę. Często zdarza się, że przy korzystaniu z laptopa nie zdajesz sobie sprawy jak blisko może być do jego uszkodzenia.

Poniżej opisujemy na co wracać uwagę przy codziennym użytkowaniu. Są to najczęściej zgłaszane naprawy w naszym serwisie, spowodowane niewłaściwym użytkowaniem sprzętu.

Laptop w pościeli

Kiedy laptop leży luzem na twojej pościeli, najczęściej przytkane są otwory odpowiadające za chłodzenie laptopa. Warto więc zaopatrzyć się w podkładkę chłodzącą pod laptopa. Przy dłuższym użytkowaniu komputera z zakrytymi otworami chłodzącymi może dojść do przegrzania procesora lub układu graficznego. W przypadku przegrzania laptop powinien się sam wyłączyć. Ale kiedy zabezpieczenie nie zadziała, to któryś z układów ulegnie zniszczeniu.

Jakie są objawy?

Najczęściej laptop się przegrzewa i sam się wyłącza.

Napoje obok laptopa

Wystarczy chwila nieuwagi, aby zalać laptopa. Aby zminimalizować straty, należy działać błyskawicznie. W innym naszym artykule piszemy obszernie co zrobić kiedy zalejesz laptopa. Artykuł możesz przeczytać tu>>>
Często zdarza się, że po zalaniu laptop działa. Jednak mimo wszystko warto oddać go do serwisu w celu dokładnego wysuszenia. Dlaczego? Susząc laptopa bez rozbierania nie ma możliwości usunięcia całej cieczy ze środka. W miejscach, do których nie dotrze się bez rozbierania, może zalegać wilgoć, która doprowadzi po jakimś czasie do korozji elementów elektronicznych i dojdzie do uszkodzenia laptopa.

Co może się dziać z laptopem po zalaniu?

Laptop nie włącza się. Jeżeli laptop się włącza, mogą nie działać wszystkie klawisze lub działać nieprawidłowo. Może również nie być żadnych objawów, jeżeli płyn nie doszedł jeszcze do układów elektronicznych.

Upadek laptopa

Wypadki się zdarzają, ale nie warto pomagać pechowi. Pozostawienie laptopa na krawędzi biurka lub na innym niestabilnym podłożu w prosty sposób może doprowadzić do tego, że notebook spadnie. Najwrażliwszymi na uszkodzenia mechaniczne elementami laptopa są matryca oraz dysk twardy HDD i oczywiście obudowy. Uszkodzenia obudowy oraz matrycy możesz sam stwierdzić oglądając komputer. Uszkodzony dysk może spowodować nieprawidłową pracę komputera, trudność z uruchomieniem systemu lub tylko niektórych programów. Jeżeli masz wątpliwości co do stanu dysku, możesz go sam zdiagnozować darmowym programem HD Tune.

Co może ulec uszkodzeniu po upadku laptopa?

Uszkodzenie matrycy lub obudowy będzie widoczne gołym okiem. Defekt matrycy może być również widoczny po włączeniu laptopa w postaci rozlanych plam.
Dysk HDD może zacząć głośniej pracować, może pojawić się tzw. drapanie. Może nie włączać się system operacyjny lub któryś z programów. Uzależnione to jest od tego, w jakim miejscu uszkodzony jest dysk.

Posted in Naprawa laptopa, Serwis laptopów, Uszkodzenia laptopa, Zalany laptop and tagged .