brak obrazu w laptopie

Brak obrazu w laptopie, co zrobić?

Otwierasz laptopa, chcesz odwiedzić swoje ulubione strony, a tu na ekranie… ciemność lub paski! Nagle stało się to, czego właśnie w tej chwili najmniej oczekujesz. Nie ma obrazu, nic nie widać! Niestety może to się zdarzyć każdemu. Jakie mogą być tego przyczyny?

Zakładamy, że na usterkę notebooka nie miały wpływu czynniki zewnętrzne takie jak upadek, zalanie płynami lub inne nagłe zdarzenie, ponieważ jest to zupełnie inny rozdział. Czy popełniasz te trzy błędy przy użytkowaniu laptopa?

brak obrazu w laptopieUrządzenia elektroniczne są często kapryśne i mimo dbania o sprzęt zdarza się, że odmawiają posłuszeństwa. Chyba najczęstszą usterką w przenośnym sprzęcie komputerowym jest brak obrazu na matrycy laptopa. Awaria może być spowodowana długoletnią eksploatacją komputera, wadą fabryczną części zamontowanych lub zbiegiem okoliczności. Ciężko stwierdzić, który z powyższych przypadków miał wpływ na defekt. Może zdarzyć się że każdy z nich częściowo przyczynił się do powstania usterki.

Przyczyny uszkodzenia mogą być różne. Poniżej przedstawiam kilka najczęstszych powodów braku obrazu na ekranie laptopa:

 

Uszkodzona tasiemka matrycy. Jak możesz to zdiagnozować?

Najprostsze, co możesz zrobić to sprawdzić delikatnie poruszając matrycą przy włączonym urządzeniu. Podczas ruszania może pojawić się na matrycy obraz lub tylko będzie mrugać przez ułamek sekundy. Jeżeli masz dostęp do zewnętrznego monitora, to podłącz do niego laptop. Jeżeli na zewnętrznym monitorze jest obraz, to może być to tasiemka. Ale uważaj. Kiedy jest obraz na zewnętrznym monitorze, a nie ma na matrycy komputera, może to być również matryca. Aby upewnić się co jest uszkodzone, należy zamontować w laptopie inną matrycę.

 

Uszkodzona matryca. Jak możesz to zdiagnozować?

Wadliwe matryce dają kilka różnych objawów. Może to być całkowity brak podświetlenia i treści. Brak podświetlenia, ale treść wyświetlana jest widoczna oraz różnego rodzaju paski, rozlania itp. Najlepiej przeprowadź diagnozę na zewnętrznym monitorze. Jeżeli na zewnętrznym monitorze jest widoczny obraz, może to być matryca, ale również tasiemka czy nawet układ grafiki BGA. Rozwiązaniem jest podstawienie nowej matrycy. Jak możesz samodzielnie wymienić matrycę, przeczytaj w naszym innym artykule>>>

 

Uszkodzony układ graficzny BGA. Jak możesz to zdiagnozować?

Typowe objawy uszkodzenia układu grafiki to:

  • całkowity brak obrazu na ekranie oraz na zewnętrznym monitorze
  • artefakty, czyli różnego rodzaju zniekształcenia obrazu, powielony obraz lub paski, kropki czy inne „krzaki” na matrycy
    (po podłączeniu zewnętrznego monitora widać dokładnie to samo co na  matrycy).

 

W przypadku uszkodzonej grafiki w laptopie, nie obejdzie się bez oddania urządzenia do serwisu. Musi być zrobiony reballing lub wymiana układu. Jeżeli ma to być zrobione profesjonalnie, wyślij laptopa do nas>>>

Posted in Brak obrazu w laptopie, Naprawa laptopa, Serwis laptopów, Uszkodzona grafika BGA, Uszkodzona matryca and tagged , , .