przegrzany laptop

Dlaczego laptop się przegrzewa?

przyczyny przegrzewania laptopaDo prawidłowego działania laptopa niezbędne jest chłodzenie. Odprowadzenie ciepła wytwarzanego przez komputer, a dokładniej przez układ graficzny i procesor odbywa się poprzez radiator, a czynnikiem chłodzącym jest powietrze wytwarzane przez wentylator. Musisz pamiętać, że od prawidłowo działającego chłodzenia zależy wydajność i żywotność komputera. Kiedy powinieneś zwrócić większą uwagę na to jak pracuje laptop?

Jakie są objawy przegrzania laptopa?

Symptomy przegrzania notebooka możesz zaobserwować sam. Typowymi objawami są:

  • wyraźniej cieplejsza obudowa w okolicy układu chłodzenia
  • spadek wydajności
  • opóźnione reagowanie komputera
  • ciągła praca wentylatora na wysokich obrotach
  • samoistne wyłączanie się lub restart laptopa

Jeżeli pojawią się któreś z powyższych zdarzeń możesz łatwo potwierdzić czy spowodowane są one przegrzewaniem. Zrób prosty test. Wyłącz komputer i pozostaw go najlepiej na noc, aby całkowicie wystygł. Jeżeli zaraz po włączeniu netbooka objawów nie będzie, to przyczyna jest zdiagnozowana.

Możesz również skorzystać z programów do testowania komputera, które wskazują temperaturę podzespołów. Do wyboru jest dużo tego typu aplikacji. Może to być np. HWMonitor lub bardziej rozbudowany System Information for Windows (SIW).

Właściwa temperatura procesora nie powinna być większa niż 60 °C przy normalnej pracy a maksymalna to 80 °C przy pełnym obciążeniu (w stresie). Są to uśrednione wartości i mogą zmieniać się w zależności od rodziny procesora i jego modelu. Warto dokładnie sprawdzić jakie wartości temperatur zalecane są przez producenta.

Co powoduje przegrzewanie laptopa?

Najczęstszymi powodami przegrzania laptopa są:

  • Zakryte otwory wentylacyjne, np. przez trzymanie laptopa na kolanach lub w pościeli. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie podkładki chłodzącej.
  • Wysoka temperatura w lato (upalne lato). Możesz się spodziewać, że w upalny dzień temperatura komputera będzie wyższa niż zazwyczaj. Warto wtedy zadbać o to, aby laptop miał optymalne chłodzenie.
  • Zatkany radiator przez kurz. Podczas użytkowania komputera wentylator zaciąga powietrze wraz z pyłkami kurzu. Po jakimś czasie kurz osadzający się na radiatorze utworzy warstwę, która utrudni schładzanie radiatora. Rozwiązaniem jest rozłożenie komputera i wyczyszczenie. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby rozłożyć laptopa, zleć to nam >>>.
  • Obciążony system przez wirusy lub programy działające w tle (ukryte). Może to być również zapchany system operacyjny komputera. Można pokusić się o przeskanowanie komputera programem antywirusowym oraz „zrobienie porządku w systemie”, ale najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie odzyskiwania systemu z recovery lub nawet formatu dysku i postawienie systemu od nowa. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby to zrobić, zleć to nam>>>.
Posted in Naprawa laptopa, Serwis laptopów, Uszkodzenia laptopa, Uszkodzona grafika BGA and tagged .