uszkodzona matryca

Jak wymienić matrycę w laptopie?

Wymiana matrycy w laptopie to raczej prosta czynność i może ją wykonać osoba bez większego doświadczenia serwisowego. Wystarczy trochę umiejętności manualnych i kilka wskazówek. Od czego zacząć?

 

1. Zamów odpowiedni model matrycy

wymiana matrycy w laptopieMatrycę możesz znaleźć na Allegro wpisując model Twojego laptopa w dziale elektronika>komputery>części do laptopów>matryce. Jeżeli nie jesteś pewien, że dobrze wybierzesz spisz model matrycy po wyjęciu jej z obudowy. Oznaczenie modelu znajduje się z tyłu matrycy, zazwyczaj zaczyna się LTN156... , B133... , N173... , LP156... , HSD101…trzy cyfry zaraz po pierwszych literach oznaczają wielkość matrycy. LTN156… to matryca o wielkości 15,6 cala, B133… to matryca o wielkości 13,3 cala.

 

 

UWAGA! Przed rozpoczęciem prac odłącz zasilanie aby nie spowodować zwarcia.
Wyłącz zasilanie sieciowe oraz odłącz baterię.

 

2. Demontaż ramki matrycy

Zacznij od zdjęcia ramki matrycy. Jeżeli na ramce są śruby, zdejmij z nich delikatnie zaślepki i odkręć je. Następnie przejdź do zdjęcia ramki. Aby zdjąć ramkę, użyj specjalnego plastikowego pióra. Jeżeli go nie masz, możesz użyć cienkiego, sztywnego plastiku np. starej karty bankomatowej, pióra od gitary lub podobnego przedmiotu.

UWAGA! Do zdjęcia ramki nigdy nie używaj ostrych narzędzi. Z pewnością uszkodzą brzegi ramki lub klapy matrycy.

Włóż delikatnie pióro w szczelinę pomiędzy ramką a klapą matrycy i wolno przesuwaj wzdłuż łączenia. Powinieneś co jakiś czas usłyszeć klikanie. Są to zapinki. Musisz szczególną uwagę zwrócić na odpinanie ramki od klapy matrycy. Zrób to delikatnie, aby nie połamać zapinek, ponieważ może być problem z ponownym złożeniem elementów. Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby zrobić to samodzielnie, zleć to nam >>>

 

3. Demontaż matrycy

Rozpocznij od odkręcenia mocowania matrycy. Gdzie znajdują się śruby? Matryce, tak zwane grube, najczęściej mają śruby po bokach matrycy, na ramionach zawiasów . Natomiast matryce, tak zwane cienkie (slim), posiadają śruby na rogach.

UWAGA! Aby uniknąć uszkodzenia tasiemki od kamerki, sprawdź czy nie jest przyklejona do tyłu matrycy. Jeżeli tak jest, to delikatnie ją odklej, zanim odepniesz matrycę.

Na koniec pozostało wypiąć wtyczkę w tyłu matrycy. Teraz, kiedy jest już zdemontowana matryca, możesz spisać jej model.

 

4. Montaż

Montaż matrycy i ramki jest analogiczny.
1.  podepnij tasiemkę matrycy
2.  przyklej na swoje miejsce tasiemkę kamery
3.  przykręć matrycę
4.  zamontuj ramkę delikatnie zatrzaskując ją, jeżeli były śruby, musisz je wkręcić
5.  podłącz zasilanie

Proces wymiany matrycy jest prosty, ale jeżeli chcesz, aby zrobił to profesjonalny serwis, zleć to nam >>>

Posted in Brak obrazu w laptopie, Matryca w laptopie, Naprawa laptopa, Serwis laptopów and tagged , .