zalany laptop

Zalany laptop, co robić?

zalany laptopChoćbyś bardzo dbał o laptopa, to i tak może się coś przytrafić i zalejesz go płynem. Najważniejsze w tym momencie jest to, abyś zminimalizował ewentualne uszkodzenia lub uchronił się przed całkowitym zniszczeniem komputera. Możesz to zrobić w prosty sposób stosując się do poniższych wskazówek. Pamiętaj jednak, że czas jest tu bardzo ważny, więc im szybciej zabezpieczysz notebooka tym lepiej.

NAJWAŻNIEJSZE! Odłącz laptopa od źródła prądu!

- Odłącz wtyczkę zasilania sieciowego
- Wyjmij baterię!
- Nie czekaj, aż w laptopie zamknie się system. Bezwzględnie należy go wyłączyć wyciągając wtyczkę zasilania oraz baterię!

 

Notka
Niektóre laptopy nie mają baterii na wierzchu, co utrudnia jej wyjęcie. Jest ona schowana pod dolną obudową. W takim przypadku należy odszukać wyłącznik baterii. Najczęściej jest to mały otwór pod laptopem pod którym schowany jest wyłącznik baterii. Otwór ten najczęściej oznaczony jest ikoną przypominającą baterię.

 

1. Odwróć laptopa

Wylej płyn przekręcając laptopa. Ustaw laptopa tak, aby woda wyleciała na zewnątrz. Pozostaw go tak do czasu, aż wyleci cała ciecz.

2. Osusz laptopa

Użyj do tego celu delikatnego materiału, usuń całą ciecz. Do suszenia złożonego laptopa nie używaj domowej suszarki! Powietrze z suszarki może wepchnąć dalej ciecz, zanim ją jeszcze wysuszy. Do całkowitego usunięcia płynów należy rozebrać laptopa. Jeżeli nie czujesz się na siłach, zleć to nam >>>
Jeżeli masz odpowiednia wiedzę, rozbierz laptopa na podstawowe elementy i delikatnie osusz każdą część osobno. Jeżeli komputer był zalany klejącym płynem, do czyszczenia należy użyć pędzelek oraz środek do czyszczenia elektroniki. Może to być IPA.

3. Sprawdź klawiaturę

Jeżeli udało Ci się dobrze wysuszyć laptopa i go złożyć, sprawdź poprawność działania klawiatury. Sprawdź wszystkie klawisze po kolei z przyciskiem caps lock i bez, z przyciskiem shfit i bez niego. Sprawdź również klawisze funkcyjne oraz klawiaturę numeryczną. Jeżeli któryś z klawiszy nie działa trzeba wymienić klawiaturę.

 

UWAGA!

Jeżeli nie masz pewności, że dostatecznie osuszyłeś laptopa, NIE WŁĄCZAJ go!!! Jeżeli po zalaniu udało ci się szybko odłączyć źródło prądu, jest szansa, że nie doszło do większych uszkodzeń. Po rozłożeniu laptopa i usunięciu cieczy przez profesjonalny serwis może okazać się, że koszt naprawy będzie niewielki. Jeżeli jednak włączysz laptopa, a w środku będzie ciecz, może dojść nawet do uszkodzenia płyty głównej, a to już jest duży wydatek. W takim przypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem jest rozłożenie i dokładne wysuszenie laptopa.

 

FAKT

Jeżeli po zalaniu laptop działa i nie ma żadnych niepokojących objawów, a Ty nie usuniesz płynów ze środka, po pewnym czasie mogą one powodować korozję elektroniki i doprowadzić do uszkodzenia któregoś z podzespołów komputera.

Posted in Serwis laptopów, Uszkodzenia laptopa, Zalany laptop and tagged .